Hisselerde teknoloji rüzgârı

Bilançolarını açıklayan Microsoft ve Alphabet’in toplam piyasa değerinde önceki gün, bir günde kaydedilen artış 250 milyar doları aştı. Google’ın sahibi Alphabet’in ilk temettüsünü ve geri alım programını açıklamasının ardından cuma günü New York Borsası’nda işlem gören hisselerinin yüzde 10 yükseldi. Dünyanın en değerli şirketi olan Microsoft’un hisse değeri ise cuma günü yüzde 1.8 oranında yükseldi. Alphabet’in piyasa değeri 2 trilyon 150 milyar dolara ulaşırken, Microsoft’un değeri yeniden 3 trilyon barajını aşmış oldu.

‘YAPAY ZEKÂ DESTEKLİ KAZANÇ’

İngiliz Financial Times gazetesinde dün yayımlanan “Microsoft ve Alphabet, bulut bölümlerinde yapay zekâ destekli kazançlarının tadını çıkarıyor” başlıklı haberde “İki teknoloji devinin toplam piyasa değeri, gelir artışlarının beklentileri aşmasının ardından 250 milyar dolardan fazla arttı” denildi. Yapay zekâ patlamasından yararlanan diğer iki şirket Amazon ve Nvidia’nın hisseleri de dün sırasıyla yüzde 3 ve yüzde 6 oranında değerlendi.

ABD’nin “muhteşem yedili” olarak bilinen şirketlerin hisseleri bu yıl yapay zekâ destekli ralliye imza attıktan sonra, faiz indirimi beklentilerinin ötelenmesi, yüksek sermaye harcamaları ve Ortadoğu gerilimlerinin etkisiyle son dönemde düşüş göstermişti. Son gelen bilançolar sonrasındaki yükseliş, yapay zekâ destekli rallinin yeniden alevlenebileceği beklentisini artırmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x